/ Hydromech na ćwiczeniach Anakonda-16

W dniach od 7 do 17 czerwca 2016 r. zostały przeprowadzone ćwiczenia Sił Zbrojnych RP oraz sił państw NATO. Ćwiczenia Anakonda-16 były największymi ćwiczeniami wojskowymi w Polsce po 1989 r. W trakcie ćwiczeń Anakonda-16 Hydromech S.A. prezentował swój produkt – mobilny maszt antenowy HMM o wysokości rozwinięcia 36 m.

SPRAWDZONY W BOJU – maszt HMM na misjach w Iraku i Afganistanie

Maszt mobilny HMM z zainstalowaną na szczycie konstrukcji głowicą optoelektroniczną, stanowił ważny element wyposażenia polskich jednostek w trakcie misji w Iraku i Afganistanie. Sztywność konstrukcji masztu oraz wysokość, na którą maszt wynosi głowicę obserwacyjną (38 m), zapewnia doskonałej jakości obraz terenu w promieniu 10 km. System obserwacji chronił polskie bazy ECHO (Irak), QUARABAGH, ARYAN, WAGEZ (Afganistan).

OPIS I PRZEZNACZENIE MASZTU HMM

Maszt HMM to konstrukcja kratowa, składana teleskopowo, zainstalowana na przyczepie ciężarowej. Wierzchołek masztu zakończony jest szpicą, na której może być zamontowany zestaw różnego typu urządzeń antenowych lub głowice optoelektroniczne do prowadzenia obserwacji celów i obiektów z dużej odległości. HMM jest urządzeniem autonomicznym, wyposażonym w agregat prądotwórczy i zasilacz hydrauliczny. Własny system zasilania automatyki i napędu, umożliwia rozłożenie całej konstrukcji oraz sterowanie urządzeniami umieszczonymi na szpicy. Konstrukcja masztu nie wymaga stosowania odciągów linowych – stabilność gwarantuje innowacyjny system hydraulicznych podpór stabilizujących. Maszt przystosowany jest do pracy w trudnych warunkach terenowych i środowiskowych. Całość konstrukcji osadzona jest na podwoziu transportowym zapewniającym szybki i łatwy sposób przemieszczania, zarówno po drogach utwardzonych, jak i w terenie. Maszt znajduje zastosowanie w wielu aplikacjach militarnych i cywilnych. Może być wykorzystany do realizacji transmisji radioliniowych, systemów radiolokacyjnych oraz radionadawczych, łączności GSM, systemów obserwacyjnych itp. Możliwe jest dostosowanie konstrukcji masztu do wymagań użytkownika.

Więcej informacji o maszcie mobilnym HMM

GALERIA